Archeologové rozluštili 800 let starý nápis

18. listopadu 2011 v 6:27 |  Od pravěku,středověk až po dnešní dny

Archeologové rozluštili 800 let starý

nápis zanechaný křižáky

Jaffa Gate (ilustrační foto). #profimedia
Jaffa Gate V Izraeli rozluštili vůbec první arabský nápis, který po sobě zanechali křižáci při výpravě před 800 lety. Profesor archeologie Moše Šaron to označil za bezpříkladný nález, jelikož arabský nápis zanechaný křižáky nebyl dosud nalezen na celém Blízkém východě.
"Podařilo se mi nedávno rozluštit slova 'Fridrich II., král Jeruzaléma, 1229 od převtělení našeho Pána Ježíše Mesiáše'," řekl Šaron agentuře AFP. Text byl vytesán do bloku mramoru v jedné budově u Tel Avivu.

"Ten dům, na němž byl nápis o velikosti 60 krát 50 centimetrů nalezen, původně stál ve starém přístavu Jaffy, který římský císař Fridrich II., opevnil," sdělil Šaron. Jaffa je dnes připojena k Tel Avivu. K titulům Fridricha II. patří také král jeruzalémský.

Zorganizoval šestou křížovou výpravu

Nalezený nápis obsahuje rovněž názvy provincií, které pod kontrolu tohoto panovníka, známého náklonností i znalostí islámské kultury, spadaly.

Fridrich byl kvůli sporům s papežem Řehořem IX. exkomunikován. V letech 1228 až 1229 zorganizoval šestou křížovou výpravu, aby získal jeruzalémská území, která dobyl muslimský vojevůdce Saladín.

Fridrich II. byl přítelem muslimů

Nechal opevnit Jaffu, ale k dobytí teritoria nepotřeboval zbraně. Na odstoupení Jeruzaléma, Betléma, Nazaretu, Sajdá a Jaffy se dohodl se sultánem Kámilem.

"Fridrich II. byl přítelem muslimů a obdivovatelem islámské civilizace. Jako jediný z křižáků dosáhl svého cíle, aniž byla prolita kapka krve," zdůraznil Šaron.

inShare
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama