Číňané našli v hrobce 2400 let starou polévku

13. listopadu 2011 v 17:52 |  Dějiny Číny od A do Ž
Nikdo by neočekával, že by se v dnešní době dala ochutnat autentická jídla z doby před naším letopočtem. A přece dala, jen by ovšem asi žádného gurmána nepotěšila. V severní Číně našla v sobotu skupinka archeologů stopy tekutiny se zvířecími kostmi, o které se domnívá, že by mohla být autentickou polévkou starou 2400 let.
Nález tisíce let staré polévky by byl o to zajímavější, že by šlo o první dokumentaci toho, že Číňané tehdy připravovali polévku ze zvířecích kostí. Tekutina v bronzovém hrnci nyní už nevypadá nikterak vábně. Za zelenou barvou však stojí podle archeologů oxidace bronzové nádoby. Informoval o tom čínský deník China Daily.
Hrobku archeologové prohledávali vzhledem k rozšiřování letiště nedaleko města Si'an, které zakryje i toto místo, které bylo v dávných dobách domovem známé terakotové armády.
Nalezená nádoba se třemi nožičkami má 20 centimetrů na výšku a 24,5 centimetru v průměru a byla v momentě nálezu uzavřená. Archeologové již odebrali vzorky, aby identifikovali jednotlivé ingredience a zjistili, jakým zvířatům kosti patřily. Musí pak navíc také potvrdit, že nalezená tekutina je doopravdy polévka.

Našli i vyčpělé víno

V té samé hrobce archeologové nalezli ještě bronzovou nádobu, která obsahovala tekutinu bez jakékoliv vůně. Domnívají se, že jde o vyčpělé víno.
Si'an je jedním z nejstarších měst v Číně a za více než tři tisíce let má velmi bohaté historické dědictví. Hlavním městem říše bylo po 1100 let.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama