Coelophysis

27. listopadu 2011 v 17:39 |  Dinosauři,pterodaktilové a jiná pravěká zvířata
Coelophysis
Stratigrafický výskyt: Svrchní trias, asi před 220-210 miliony let
Model celophysise
Model celophysise
Stupeň ohrožení
Vědecká klasifikace
Říše:živočichové (Animalia)
Kmen:strunatci (Chordata)
Třída:plazi (Sauropsida)
Nadřád:dinosauři (Dinosauria)
Řád:plazopánví (Saurischia)
Podřád:Ceratosauři (Ceratosauria)
Nadčeleď:Coelophysoidea
Čeleď:Coelophysidae
Rod:Coelophysis
Binomické jméno
Coelophysis bauri
Synonyma
  • Coelurus bauri
  • Tanystropheus bauri
  • Rioarribasaurus colberti
  • Syntarsus colberti
Coelophysis ("dutá kost") byl menší dravý dinosaurus, který žil v období svrchního triasu, tedy před 220-210 milióny let.
Byl objeven roku 1881 na lokalitě Ghost Ranch v Novém Mexiku. Nejprve byly vzácně nalézány jenom úlomky kostí. Ty stačili vědcům pouze, aby je identifikovat jako zbytky ceratosaurů. Teprve později, ve 40. letech 20. století, zde začali vědci znovu hledat. Podařilo se jim objevit stovky koster tohoto druhu. Ty pravděpodobně patřili členům jediné velké smečky, kteří zahynuli při živelné pohromě (nejspíše potopě). Díky tomu se zde nalezly kompletní kostry jedinců všech věkových kategorií.
Byl to po dvou chodící masožravec, dlouhý přibližně 3 m a vážící kolem 30 kg. Jeho potravou byli drobní plazi, ryby a býložraví dinosauři (např. Revueltosaurus, Technosaurus). V žaludku celofysů byly nalezeny i kosti jejich mláďat, což ukazuje na občasný kanibalismus při nedostatku jiné potravy.
Mnohé znaky na kostře připomínají anatomii ptáků. Kostra byla velmi lehce stavěná (duté a tenkostěnné kosti, pevně srostlé křížové obratle, pánevní kosti, kosti nártu a kotník se zadní částí chodidla). Předními končetinami, které byly poměrně dlouhé, mohl tento rychlý běžec kořist za běhu uchopit a následně zabít ostrými pilovitými zuby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama