Do Slunce narazila velká kometa, k Zemi míří částice koronální hmoty

11. listopadu 2011 v 16:56 |  Supernovy,Komety,Hvězdy a jiná vesmírná tělesa
Nezvykle velká kometa se v sobotu srazila se Sluncem a způsobila uvolnění velkého množství materiálu ze sluneční koróny do vesmíru. Poslední hodiny života komety i náraz do naší hvězdy byly zaznamenány kamerou evropské orbitální observatoře SOHO.
Kometu objevil minulý pátek amatérský astronom. V sobotu se srazila se Sluncem, poté se ze sluneční koróny zvedl mrak částic.

Podle vědců by oblaka částic koronální hmoty mohla dorazit k Zemi během několika příštích dnů. Většinu těchto částic zachytí magnetické pole Země. Mohlo by ale dojít ke geomagnetickým bouřkám, které mohou mít za následek například rušení rádiových vln, poruchy v dodávkách elektrického proudu nebo polární záři.

Odborníci přitom dosud nejsou zajedno v tom, zda náraz komety může způsobit magnetickou nestabilitu Slunce.

První dva úseky videozáznamu pocházejí z orbitální observatoře SOHO, kterou provozuje Evropská vesmírná agentura (ESA), další dvě části natočila observatoř SDO spadající pod NASA.
Sluneční koróna
jsou žhavé plyny nacházející se v okolí Slunce, které unikají z jeho fotosféry. Sahá milióny kilometrů do okolního vesmíru. Při slunečních erupcích dochází k tzv. výronům koronální hmoty.
Koróna je pozorovatelná při úplném zatmění Slunce nebo pomocí zvláštního přístroje zvaného koronograf.
Fotografie sluneční koróny z letošního zatmění sestavená na VUT matematickými modely ze stovek dílčích snímků z více pozorovacích míst

Fotografie sluneční koróny z letošního zatmění sestavená na VUT matematickými modely ze stovek dílčích snímků z více pozorovacích míst
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 2:06 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

2 MaikelH MaikelH | E-mail | 17. ledna 2017 v 9:28 | Reagovat

I found this page on 18th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama