Hannoverské království

6. listopadu 2011 v 22:40 |  Již zaniklé státy celého světa
Hannoverské království (německy Königreich Hannover) vzniklo v říjnu roku 1814 rozhodnutím Vídeňského kongresu. Britský král Jiří III. tak po napoleonských válkách získal zpět své hannoverské državy. Kongres rovněž rozhodl o územní výměně s Pruským královstvím, díky níž rozloha Hannoverska podstatně vzrostla.
Personální unie se Spojeným královstvím skončila s nástupem královny Viktorie (vnučky Jiřího III.) na britský trůn v roce 1837. Zatímco podle tehdejšího britského následnického řádu nastupovala dědička na trůn v případě, že neměla žádné bratry, v Hannoversku se podle Lex Salica vztahoval přednostní nárok na trůn na širší okruh mužských příbuzných. Hannoverským králem se tak stal Ernst August I., syn Jiřího III.
Když se v roce 1866 schylovalo k prusko-rakouské válce, pokusilo se Hannoverské království zachovat neutralitu. Při hlasování v Německém spolku 14. června však podpořilo návrh na mobilizaci spolkových vojsk proti Prusku, což o den později vedlo k vyhlášení války ze strany Pruska. Hannoverská armáda ještě zvítězila v bitvě u Langensalzy (27. června 1866), o dva dny později však musela kapitulovat. Král Jiří V. byl zbaven trůnu a Hannoversko bylo připojeno k Prusku jako provincie.
Hannoverské království
Königreich Hannover
Vestfálské království1814 - 1866Provincie Hannoversko
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Hannoverské království
hlavní město:
Hannover
obyvatelstvo
státní útvar
Vereinstaler
vznik:
zánik:
předcházející státy:
Vestfálské královstvíVestfálské království
nástupnické státy:
Provincie HannoverskoProvincie Hannoversko
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama