Herrerasauria

27. listopadu 2011 v 8:09 |  Dinosauři,pterodaktilové a jiná pravěká zvířata

Herrerasaurus

Herrerasaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní trias, před 228 miliony let
Herrerasaurus ischigualastensis
Herrerasaurus ischigualastensis
Stupeň ohrožení
Vědecká klasifikace
Říše:živočichové (Animalia)
Kmen:strunatci (Chordata)
Třída:plazi (Sauropsida)
Nadřád:?dinosauři (Dinosauria)
Řád:plazopánví (Saurischia)
Podřád:Theropoda
Infrařád:Herrerasauria
Čeleď:Herrerasauridae
Rod:Herrerasaurus
Binomické jméno
Herrerasaurus ischigualastensis
Synonyma
  • Frenguellisaurus
  • Ischisaurus
Herrerasaurus byl pojmenován podle farmáře Victorina Herrery ("Herrerův ještěr"). Ten v roce 1959 narazil na jeho pozůstatky v argentinské provincii San Juan, ale lebku se podařilo paleontologům objevit až v roce 1988. Byl jedním z nejstarších masožravých dinosaurů, ač je dnes otázkou diskuzí, zda se jednalo o raného dinosaura nebo dinosauriforma. Žil na území dnešní Argentiny ve svrchním triasu (stupeň karn).

Rozměry

Je odhadováno, že Herrerasaurus mohl dosahovat délky 3-4 m, výšky 1 m a hmotnosti kolem 200 kg. Byl to po dvou chodící masožravec, který se živil malými a středně velkými zvířaty. Stejně jako ostatní dravci zcela jistě nepohrdl mršinami. Měl silné zadní končetiny s krátkými stehny a dlouhými chodidly, z čehož vyplývá, že to byl rychlý běžec.

Klasifikace

Paleontologové se dlouhou dobu domnívali, že Herrerasaurus a jeho příbuzní by mohli být přímými předky dinosaurů. Paul Sereno a Fernando Emilio Novas v roce 1992 však na základě objevené lebky a jejích pokročilých znaků uznali, že se jedná o raného teropoda. Tento názor je dnes sice většinou akceptován, nicméně pozice herrerasauridů (a eoraptora) je stále značně nejistá.
Ačkoliv měl Herrerasaurus tělo podobné pozdějším jurským dinosaurům, žil v době před přibližně 228 milióny lety, kdy dinosauři byli menší a zdaleka ještě nepatřili k dominantním živočichům. Těmi se dinosauři stali až koncem triasu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama