Historička našla v obrazu skrytého ďábla

5. listopadu 2011 v 19:24 |  Uložené skryté odkazy
V Římě se teď ale objevila naprosto reálná záhada.

Restauratéři objevili v jedné z nejslavnějších fresek italského malíře Giotta, která se nachází v bazilice sv. Františka z Assisi v Římě, postavu samotného ďábla. Informovala o tom agentura Reuters. Ďábel je schovaný v detailu oblaku na fresce číslo 20 v cyklu scén života a smrti sv. Františka, kterou Giotto namaloval ve 13. století.

Objevila ho italská umělecká historička Chiara Frugone. Postava je vyobrazena z profilu, vidět je orlí nos, potutelný úsměv a tmavé rohy schované v oblacích na scéně zobrazující smrt sv. Františka. Postavu ďábla je přímo z chrámových lavic velmi obtížně spatřit.
Podle hlavního restauratéra baziliky Sergia Fusettiho pravděpodobně Giotto nikdy nechtěl, aby ďábel obrazu dominoval a nakreslil ho mezi oblaka. Měl k tomu nějaký specifický důvod? Chtěl aby jeho "tajemství" bylo odhaleno? Podle Fusettiho Giotto ďábla nakreslil jenom tak pro zábavu. Možná postavu zakreslil naschvál kvůli někomu, koho vnímal jako ďábla, zamýšlí se Fusetti na webových stránkách baziliky.

Fresky v bazilice, kde je pohřben sv. František, byly naposledy renovovány v roce 1997, kdy byly vážně poškozeny zemětřesením.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama