Krabí pulsar,Sluneční hmotnost,Veleobr

6. listopadu 2011 v 11:56 |  Supernovy,Komety,Hvězdy a jiná vesmírná tělesa
Krabí pulsar (PSR B0531+21) je celkem mladá neutronová hvězda. Je centrální hvězdou Krabí mlhoviny, pozůstatku supernovy SN 1054, která byla pozorována v roce 1054 na Zemi. Pulsar byl objeven v roce 1968.

Pulsar má poloměr zhruba 25 kilometrů a vydává pulzy záření každých 33 milisekund, neboli 30 krát za sekundu. Toto záření je ve frekvenci od radiového záření po gama záření. Perioda rotace pulzaru se každý den zmenšuje o 38 nanosekund kvůli velkému množství energie, který odnáší pulsarový vítr.

Možnost blízké planety


V roce 1970 navrhl astronom Curtis Michel myšlenku, že by se v blízkosti Krabího pulsaru mohla nacházet planeta, čímž by se vysvětlily změny pozorované v chování pulsaru. Tento objekt by měl hmotnost 0,00001 sluneční hmotnosti a nacházel by se 0,3 astronomických jednotek od pulsaru.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c9/Chandra-crab.jpgObrázek Krabí mlhoviny, ve které se Krabí pulsar nachází. Tento obrázek kombinuje optická data z Hubbleova vesmírného dalekohledu (červená barva) a snímky rentgenového záření z rentgenové observatoře Chandra (modrá barva).http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/30/Crab_Lucky_video2.gifSlow-motion záběr Krabího pulsaru pořízený kamerou z Cambridgeské univerzity při vlnové délce 800nm.
Sluneční hmotnost (M_\odot) je v astronomii základní jednotkou pro vyjádření hmotností hvězd a jejich systémů (galaxií, hvězdokup, planetárních mlhovin, apod.). Je to hmotnost látky, z níž se skládá Slunce:
M_\odot=1.9891\times10^{30}\hbox{ kg}
Hmotnost Slunce je přibližně 333 000 hmotností Země. Hmotnost hvězd se pohybuje od 0,05 M_\odot (hnědí trpaslíci) až do 150 M_\odot (veleobři). Hmotnost centrální části naší Galaxie je přibližně 200 miliard M_\odot, hmotnost celé galaxie včetně koróny je 3-6 biliónů M_\odot.

Veleobr

Veleobr - je velmi hmotná hvězda s hmotností 10 - 70 hmotností Slunce. Velikostí se rovnají 1000x průměru Slunce, sahaly by teoreticky až k oběžné dráze Jupiteru. Vzhledem ke své extrémní hmotnosti mají tyto hvězdy velice krátký život, pohybující se mezi 10 až 50 miliony let.
Často se vyskytují v mladých kosmických strukturách, jakými jsou například otevřené hvězdokupy v ramenech spirálních a nepravidelných galaxií. Méně se vyskytují v eliptických galaxiích a kulových hvězdokupách, které jsou složené převážně ze starších hvězd.
Mezi nejznámější veleobry patří hvězdy Polárka, Betelgeuze, VV Cephei, V354 Cephei a další.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/ce/HR_diagram.pngVeleobři znázornění na HR diagramu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 2:06 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama