Lidé prováděli operace mozku, a úspěšně ale i neuzpěšně už v pravěku

9. listopadu 2011 v 6:29 |  Pravěk-nemoci a jejich léčba
Již v mladší době kamenné se lidé podrobovali operacím lebky a zákroky přežívali. Podle agentury DPA to ve čtvrtek oznámili lékaři z univerzitní kliniky v severoněmeckém Rostocku. Vědci to zjistili při počítačové analýze lebky takzvaného müritzského Ötziho.
Pravěký člověk fottka stará miliony let.
Na lebce tohoto pravěkého člověka, jehož pohlaví není zatím s jistotou určeno, je vyvrtaný otvor. Neurochirurg Jürgen Piek a radiolog Karlheinz Hauenstein ji proto podrobili počítačové tomografii, aby zjistili důvod operace.
Pravěký operatér použil k zákroku pazourek. O případném umrtvení mohou vědci ale jen spekulovat. Otvor v lebce má rozměry osmkrát pět centimetrů. To, že trepanaci müritzský Ötzi přežil, dosvědčují známky hojení v oblasti rány. Podle výsledků analýzy žil po operaci ještě několik týdnů nebo měsíců.

Fotogalerie

Mumie muže který zemřel po nepovedené operaci mozku.
"Kdo to provedl, musel svému řemeslu dobře rozumět," řekl Piek. Dodal, že to byl úctyhodný výkon, protože lidé tehdy měli pro otevření lebky k dispozici jen primitivní nástroje, kterými mohli snadno poškodit mozkovou blánu. Také poprvé našel náznaky toho, že před podobnými operacemi si "pacienti" stříhali vlasy.

Objeveno 450 lebek s otvory

Hrob müritzského Ötziho archeologové odkryli v roce 2009 na stavbě fermentačního zařízení u Vietzenu nedaleko meklenburského jezera Müritz. Jméno dostal po slavnějším kolegovi z pozdní doby kamenné, který byl v mimořádně zachovalém stavu nalezen před dvaceti lety v Alpách.
Doposud bylo v Evropě objeveno z doby kamenné asi 450 lebek, které nesou stopy trepanace, tedy vytvoření otvoru v lebce. Většina z nich vznikla po ošetření zranění. Často jde o mužské ostatky a zranění je na levé polovině hlavy, což svědčí podle Pieka o úderu praváka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama