Našli jsme Odysseův palác, tvrdí Řekové

14. listopadu 2011 v 11:58 |  Od pravěku,středověk až po dnešní dny
Že by měl Homér přeci jen pravdu a trojská válka nebyla jen mýtem, který se díky jeho veršům stal nesmrtelným? Řečtí archeologové tvrdí, že našli na Ithace palác jednoho z nejvýznamnějších hrdinů - krále Odyssea.
Antická mozaika ukazuje Odyssea připoutaného ke stěžni, aby odolal volání zrádných Sirén.
Řečtí archeologové našli pozůstatky třípatrového paláce z 8. století př. n. l., které podle serveru telegraph.com odpovídají době, kdy měl vládnout Odysseus. Ovšem tady datování kulhá, protože trojské válce podle historiků nejlépe odpovídá období o pět set let starší. Do 8. století bývá zařazován Homér, který je sám na úrovni mýtické postavy a vedou se spory o to, zda Ílias a Odyssea nevytvářelo více autorů a až během věků byly redigována do ucelené formy.
Ithaka na severozápadním řeckém pobřeží nyní nabízí novou historickou kotvu pro mýtus. Podle archeologů nález a lokalita sednou na Homérův popis jako na ruku rukavice. Profesor Thanassis Papadopoulos, který vede vykopávky již 16 let, upozorňuje, že nález dobře odpovídá nálezům v Mykénách a Pylu.
Ovšem i místo nálezu někteří archeologové zpochybňují, protože podle nich dnešní řecký ostrov Ithaki nemusí být totožný s ithackým královstvím před třemi tisíci lety. Například odborník na předklasické Řecko Robert Bittlestone tvrdí, že Homérův popis Ithaky lépe odpovídá poloostrovu Paliki a ostrovu Kefalónia. A věří, že Paliki bylo kdysi ostrovem, který se po zemětřesení spojil s pevninou.
Papadopoulos však zdůrazňuje, že ať našel se svými kolegy Odysseovo sídlo, či ne, je i tak nález královského paláce významný. Odysseovo jméno ovšem dodává nálezu zvuk a pozornost médií.
Podle Homérových eposů to byl Odysseus, který vymyslel trojského koně a ukončil deset let se vlekoucí konflikt pod hradbami mocného města krále Priama. A byl to Odysseus, jemuž trval návrat na rodnou Ithaku deset let, než překonal nástrahy bohů - oklamal Kyklopa, vymanil se z kouzel Kirké, nepodlehl Sirénám a skolil i uzurpátory moci, kteří dotírali na jeho věrně čekající Penelopé.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama