Robota

7. listopadu 2011 v 22:49 |  Jak vzniklo království koruny České
Robota je výraz slovanského původu, (sloveso robotovat = "pracovat") a označuje ve feudálním systému osobní službu sedláků a rolníků pro jejich pány.
Robotník je výraz pro poddaného robotujícího pro svého pána, někdy též vyššího správního či soudního úředníka, drába apod.
Robota byla služba sedláků či rolníků pro majitele panství. Ta zahrnovala velmi širokou paletu rozličných činností pro přesně daný počet dní v roce. Obvykle poskytovali sedláci tzv. ruční robotu či robotu s potahem. Ruční práce spočívaly například v tom, že sedláci museli na polích svých pánů plít plevel ("bejlí"). Při práci s potahem zase robotníci museli orat pole. Výraz robota s potahem se vztahuje na zapřažení vola nebo jiného zvířete před pluhem.
Bez ohledu na životní potřeby sedláků byla robota též často vyžadována při setí nebo žních a tím představovaly veliký problém pro poddané rolníky, kteří již právě v té době potřebovali zastat mnoho práce na svých vlastních polích.
Po vzniku peněžního hospodářství, museli sedláci místo roboty postupně platit penězi.
Po třicetileté válce silně narostl objem roboty a ta zatěžovala sedláky stále více, takže systém panství fungoval stále méně. Po zrušení nevolnictví v 18. a 19. století byl systém pozvolna odstraněn.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/56/Robotn%C3%AD_patent_z_2_z%C3%A1%C5%99%C3%AD_1717.gifRobotní patent z 2. září 1717

Robota v ostatních zemích

V Rakousku a některých oblastech Německa se lze setkat s výrazem Robath (nebo též Robot, pocházejícím z českého nebo slovanského výrazu robota, srovnej slovo robotnik,polsky , robotník slovensky, rabota rusky). Objevuje se též slovní základ "rob" ve výrazech výroba, výrobek atd.

Robotovat

Sloveso robotovat je odvozeno od substantivu robota se základním významem "pracovat jako poddaný na svého pána". Výrazu robota je dnes užíváno jen v přeneseném smyslu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 K. K. | Web | 7. listopadu 2011 v 22:55 | Reagovat

K čemu ti/vám je kopírovat věci z wikipedie? Tam si to najdu sama ne?:)

2 svetovedejinypismemiobrazem svetovedejinypismemiobrazem | 8. listopadu 2011 v 5:58 | Reagovat

Pokud tě to pohoršuje,že je to okopčeno nečti too

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama