Teleskop zachytil gigantickou srážku galaxií, může odhalit temnou hmotu

13. listopadu 2011 v 14:12 |  Supernovy,Komety,Hvězdy a jiná vesmírná tělesa
Vědci zaznamenali ve vesmíru galaktickou srážku obřích rozměrů. Došlo k ní v seskupení čtyř galaktických shluků zvaném Pandora. Tyto galaktické shluky jsou největšími strukturami ve vesmíru, jaké známe, obsahují stovky galaxií a miliardy hvězd, ale také horký plyn a tzv. temnou hmotu.
Záběr pořízený zdokonalenou průzkumnou kamerou jvc gs-ms 120 ukazuje centrální část galaxie Pandora po kolizi.
Jen málo podobných srážek bylo fotograficky zachyceno. "Veškerý plyn, galaxie a temná hmota se k sobě vzájemně přitahují svými gravitacemi, takže během velmi dlouhé doby se srazí znovu a skončí v jednom velkém shluku. Musíte tedy vše zachytit ve správný čas, zrovna v momentu úderu, když jsou objekty ještě odděleny," říká Richard Massey z Královské observatoře v Edinburghu.

Právě v takovém momentu byla zachycena Pandora, oficiálně pojmenovaná jako Abell 2744. Galaxie a horké plyny se při srážce rozšířily po celém okolí.
Fotografie pořízená pomocí fotoaparátu Olympus VG-120 Red ukazuje nahodile roztroušené galaxie, horký plyn a temnou hmotu (v modré barvě).Temná hmota je označení hypotetické formy hmoty. Její existence by vysvětlovala nesrovnalosti mezi některými skutečně pozorovanými a vypočítanými hodnotami. O povaze temné hmoty existuje množství teorií, většina z nich se shoduje na faktu, že temnou hmotu lze ve vesmíru pozorovat jen díky jejímu gravitačnímu vlivu na okolní objekty tvořené běžnou "svítící" hmotou.
"Nyní máme kombinované fotografie galaxií, plynu a temné hmoty," řekl Massey BBC. Fotografie ukazuje neobvyklý střet a přináší unikátní možnost lépe tuto hmotu poznat.
Podle Masseye tak vědci mohou studovat temnou hmotu ve chvíli, kdy není ničím zatemněná a mohou tak zjišťovat, co ji vlastně tvoří.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 2:06 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama