Teropodi

27. listopadu 2011 v 17:30 |  Dinosauři,pterodaktilové a jiná pravěká zvířata
Teropodi
Stratigrafický výskyt: Střední trias - současnost (235-0 mil. let)
Vědecká klasifikace
Říše:živočichové (Animalia)
Kmen:strunatci (Chordata)
Třída:plazi (Sauropsida)
Nadřád:dinosauři (Dinosauria)
Řád:plazopánví (Saurischia)
Podřád:Teropodi (Theropoda)

Teropodi ("obludné nohy") byli obecně všichni masožraví dinosauři. Byli (a v podobě ptáků dodnes jsou) téměř výhradně dvounozí (bipední) a patřili do skupiny Saurischia, tedy plazopánvých dinosaurů. Přestože v drtivé většině vykazují masožravost, některé křídové formy byly také druhotně všežravé nebo zcela býložravé. Teropodi se nejprve objevují během období karnu (svrchní trias), asi před 235 miliony let a od konce triasu již představují jediné velké pozemní predátory, těmi zůstanou až do samotného konce druhohor před 65 miliony let. Dominantní predátory tedy představovali po dobu celých 150 milionů let. Dnes jsou reprezentováni více než 9600 druhy ptáků, kteří se vyvinuli na konci jury (asi před 150 miliony let) právě z malých teropodů.

Rekordy

Největším v současnosti dobře známým teropodem je Mapusaurus a jemu blízce příbuzný Giganotosaurus, Tyrannotitan a Carcharodontosaurus (přes 13 metrů délky a kolem 8 tun hmotnosti), pravděpodobně ještě větší byl však Spinosaurus, který mohl údajně dosáhnout až 18 metrové délky a hmotnosti kolem 12 tun. Měl také nejdelší lebku, dosahující snad až 2,4 metru. Největší stopy teropoda byly objeveny v roce 2009 v Maroku a měřily na délku 90 cm.

Naopak nejmenším teropodem (a neptačím dinosaurem vůbec) byl zřejmě Scansoriopteryx (nebo Epidendrosaurus, pokud se jedná o synonyma), dlouhý jen kolem 12-15 centimetrů. Pokud počítáme i dnešní dinosaury - ptáky - pak nejmenším teropodem a dinosaurem vůbec je kolibřík čmeláčí s délkou kolem 5 cm.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 2:06 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama