Ve španělské jeskyni našli neandrtálce, kteří byli oběťmi kanibalismu

13. listopadu 2011 v 17:46 |  Kmeny a národnosti celého světa dnešní i zaniklé
Archeologové ve Španělsku objevili ostatky dvanácti neandrtálců zabitých před 49 000 lety. Stopy na kostech nezpochybnitelně ukazují na to, že se skupina stala obětí kanibalismu, citovala vědce BBC.Fotka neandrtálce stará 40000 let.
Ačkoliv byly úlomky kostí šesti dospělých a šesti dětí nalezeny v jeskyni na severu, výzkumníci mají za to, že neandrtálci zemřeli na povrchu a země okolo nich se později sesunula.
Vědci se domnívají, že skupinu zabili její druhové. "Všichni vykazují známky kanibalismu. Mají řezné rány na spoustě kostí včetně lebečních a čelistních. Dlouhé kosti byly zlámány za účelem získání morku, takže tu máme všechny známky kanibalismu, které byly popsány dříve i na dalších nalezištích," řekl šéf výzkumu profesor Carles Lalueza-Fox.
Testy prokázaly, že skupina patří k jedné rodině. Zatímco ale u mužů testy potvrdily, že pocházeli z jednoho mateřského rodu, ženy každá z jiného. Podle vědců to dokazuje, že přinejmenším u této rodiny pocházely ženy odjinud, zatímco muži i po dosažení dospělosti zůstávali v rodině.
Z výzkumů plyne, že se společný ženský předek neandrtálce, prehistorického člověka, objevil zhruba před čtvrt miliónem let. V Evropě neandrtálci žili možná ještě před 24 000 roky. Vědci dříve oznámili, že neandrtálci mají s lidmi až 99,9 procenta DNA. Není jasné, zda se s homo sapiens křížili.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama