Vědci objevili dalšího dinosaura, který rodil živá mláďata

12. listopadu 2011 v 12:08 |  Dinosauři,pterodaktilové a jiná pravěká zvířata
Plesiosaur, obří mořský plaz, žijící před přibližně 80 milióny let podle nejnovější studie zveřejněné v časopisu Science rodil živá mláďata. Dosud se přitom vědci domnívali, že se mláďata tohoto dinosaura líhla z vajíček, která samička nakladla do písku na břehu oceánu.
Plesiosaur, masožravý plaz se čtyřmi ploutvemi a dlouhým krkem, který panoval v oceánech v období druhohor, pravděpodobně přicházel na svět podobně jako savci. To je závěr studie, kterou provedli paleontologové F. Robin O'Keefe a Luis Chiappe ze Spojených států.
Tato dvojice studovala 78 miliónů let starou fosílii dospělého plesiosaura o délce 15,4 metrů, která obsahovala embryonální skelet s vyvíjejícím se plodem, včetně žeber, 20 obratlů, ramen, boků a pánevních kostí.
Přestože u některých dalších skupin druhohorních plazů bylo zdokumentováno, že rodí živá mláďata, o plesiosaurech se až dosud vědci domnívali, že se líhli z vajíček.
Paleontologové O'Keefe a Chiappe ve své studii zároveň uvádí, že plesiosaurové měli pravděpodobně za život hned několik potomků a žili ve skupinách s poměrně vyvinutou sociální a rodičovskou péčí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama