Vědci pátrají po příbuzných faraona Tutanchamona

15. listopadu 2011 v 6:37 |  Jak se žilo a jak vznikal starý Egypt
Za necelé tři týdny oznámí úřady výsledky zkoumání DNA faraona Tutanchamona, jednoho z nejznámějších panovníků starověkého Egypta. O víkendu to oznámil předseda egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás.
Maska Tutanchamóna
Ten osobně sdělí na tiskové konferenci 17. února nejen nová zjištění o Tutanchamonově mumii, ale také výsledky srovnání jeho DNA s genomem Amenhotepa III., děda či otce "zlatého faraona". Konference se tedy zaměří na řešení "záhad rodiny a příbuzenství Tutanchamona, založené na výsledcích vědeckého zkoumání jeho mumie po analýze DNA".

Hledá se tělo krásné Nefertiti

DNA z těla mladičkého faraona byla odebrána už loni v srpnu. Zkoumání jeho genů je součástí velkého projektu, v jehož rámci mají laboratoří projít všichni známí panovníci starého Egypta a také dvě desítky neidentifikovaných mumií, mezi nimiž by se mohli skrývat další starověcí vládcové. Bude tedy třeba zpracovat dědičné informace ze stovek těl.
Havás se tomuto projektu dlouho bránil a nakonec na něj kývl jen pod podmínkou, že práci povedou egyptští experti. Za jeho Ano údajně stojí i touha najít mumii legendární krásky Nefertiti, která byla vlastní nebo nevlastní matkou Tutanchamona.
Tutanchamon je tradičně považován za příbuzného (syna či bratrance) velkého náboženského reformátora Achnatona, který zavedl první monoteistické náboženství v dějinách. Původně se také jmenoval Tutanchaton (v překladu to znamená Živý obraz Atona).
Podle jiných teorií však mohl být synem málo známého faraona Smenchkaréa, který vládl krátce po Achnatonovi. Původně byl dokonce označován za syna Amenhotepa III. a tedy za Achnatonova bratra. Není jisté, zda Tutanchamonovou matkou byla Amenhotepova hlavní manželka Teje, Achnatonova "velmi milovaná žena" Keja nebo daleko známější Nefertiti.

Do pyramidy zamíří znovu robot

Právě tyto a podobné záhady rodové posloupnosti by měl velký egyptský projekt vyřešit nejen v případě Tutanchamonově, nýbrž i u dalších panovníků. Přitom se samozřejmě může zjistit, že část mumií označovaných za královské vůbec mezi faraony nepatří.
Havás také oznámil, že jeho úřad vyšle do útrob Cheopsovy pyramidy robota, který má odhalovat tajemství skrytých průchodů. Už před osmi lety zkoumal robot společnosti National Geographic větrací šachty největší pyramidy. Objevil přitom tajné dveře s měděnými držadly.
Na zkoumání ostatků Tutanchamona a dalších faraonů se tentokrát nepodílí National Geographic, nýbrž televizní kanál Discovery News, který poskytl pět miliónů dolarů na laboratoř pro výzkum DNA, která je umístěna v Egyptském muzeu.
Tutanchamon, který vládl v letech 1333-1323 př. n. l., byl fakticky posledním panovníkem mocné 18. dynastie - na trůně jej nakrátko vystřídal velekněz Aj a na čtvrt století voják Haremheb, jímž 18. dynastie formálně končí. Žádný z nich však nebyl Tutanchamonovým příbuzným, jen Aj si vzal jeho vdovu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama