Srpen 2012

Tak tu mame zase super nový druh dinosaura

3. srpna 2012 v 20:30 Pravěk-nemoci a jejich léčba

Opět oběven nový druh dinosaura, prapředka dnešních ptáků.mezinárodní vědcky tým představili


veřejnosti nový druh dinosaura. Podle nich je příbuzný s gigantickým Tyrannosaurem, menším Velociraptorem a zároveň s novodobými ptáky. Jeho kosti, staré zhruba 900 miliónů let, vědci našli v jižní provincii Rio Negro, informovaly o tom svetové agentury.

Objev ohlásili vědeckým pracovníkum minulý týden v Buenos Aires,sestavili kostru tohoto dinosaura ze 130 původních kostí. Podle nich měl tento druh, který dostal jméno Bicentenaria Argentina, štíhlé a mrštné tělo. Dospělý jedinec dosahoval délky až tří až čtyř metrů.
Jednalo se pravděpodobně o predátora, čemuž nasvědčuje tvar jeho ostrých zubů a přítomnost dlouhých drápů. Jeho tělo bylo pokryto peřím. Tento masožravý dinosaurus reprezentuje novou linii vedoucí k evoluci novodobých ptáků.
"Je vzdálených předchůdcem ptáků. Konec jeho cesty vede až k nim. Takže tady vidíme ptačího prapradědečka," řekl paleontolog Fernando Novas.
Bicentenaria žil v období křídy, tedy v době, kdy se na Zemi vyskytovali obří dinosauři. Je nejprimitivnějším známým druhem, ze kterého se vyvinuli dnešní opeřenci.